رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار کرد: بیماری تیلریوز، یک بیماری در دام‌هاست که با کم بارشی و خشکسالی زیاد  می‌شود بنابراین دامداران باید توصیه‌هایی را عایت کنند تا دام کمتر به این بیماری مبتلا شود.

مسعود دادفر، برای پیشگیری از بیماری تیلریوز(زردی) گفت: بیماری تیلریوز (Theileriosis) یک بیماری انگلی خونی بوده و عامل بیماری توسط کنه‌ها از دام آلوده به دام سالم منتقل شده و در صورت ابتلای دام‌ها خسارات سنگینی به دامدار وارد خواهد شد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: این بیماری در ایران بنام زردی معروف است؛ اگر چه بیماری مشترک بین انسان و دام نبوده و از طریق گوشت به انسان منتقل نمی‌شود، اما گوشت به دلیل عوارض عمومی مانند تب دار (پر خونی) و یا  زردی لاشه برای مصرف انسانی مناسب نبوده و در کشتارگاه‌ها گوشت دام‌های آلوده به بیماری را ضبط و معدوم می‌کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی متعاقب آن که منجر به ازدیاد کنه‌ها و انگل‌ها می‌شود و این انگل‌ها سیستم ایمنی دام را به طور قابل ملاحظه‌ای ضعیف می‌کند، علاوه بر واکسیناسیون که ترجیحا در فصول سرد سال و قبل از  آغاز فعالیت کنه‌ها انجام می‌شود عمده‌ترین روش‌های پیشگیری از این بیماری رعایت بهداشت دام، استفاده از جایگاه مناسب برای نگهداری دام، سمپاشی اماکن دامی و یا شعله دادن آنها به منظور مبارزه با کنه‌ها است.

دادفر اظهار کرد: براین اساس، توصیه می‌شود جایگاه دام از سنگ، سیمان و مصالح با پوشش سیمانی بهسازی شود، همچنین جمع‌آوری خوراک باقی مانده از دام‌ها، جمع آوری کود و فضولات، پوشاندن آنها و حمل مرتب به خارج از جایگاه نیز اهمیت ویژه‌ای در از بین بردن کنه‌ها دارد.

وی بیان کرد: سمپاشی مرتب جایگاه دام با سموم ضد کنه در فصول و زمان‌های مناسب و نیز سم پاشی بدن دام به روش حمام، اسپری و یا سموم خطی در از بین بردن انگل‌ها و پیشگیری از بیماری حائز اهمیت بوده و ضرورت دارد دامداران نسبت به رعایت این موارد برای پیشگیری از بروز خسارت اقدام کنند.

لینک خبر : https://b2n.ir/y50519